Drvo želje i molitve
Još od pradavnih vremena čovek je poštovao drvo kao simbol nečeg drevnog i postojanog,kroz svoje običaje i molitve posvećene duhu prirode,određenom svecu ili bogu iz paganskih vremena.Keltska plemena su ukrašavala platnom drveća koja su verovali da su božanska i da će im ispuniti želje,a germanska plemena su to prihvatila,kao i hrišćanstvo kroz ukrašavanje jelke.
Kod starih Slovena je veoma poštovano drvo, kroz obredne običaje kulta predaka, najčešće hrast , drvo posvećeno Perunu—bogu gromovniku u staroj slovenskoj veri.Takođe,postoji običaj u kojem su seoski momci iz šume donosili grančice od bilo kojeg šumskog drveta,potom ih ukrašavali raznobojnim vrpcama, a onda bi svaki mladić ostavljao grančicu pred kućom devojke koja mu se dopadala.
U Srbiji postoji drvo zapis, koje predstavlja svetinju za selo na čijem području se nalazi. Drvo postaje zapis činom osveštenja, pri čemu se u njegovu koru urezuje krst. Za zapis se bira krupno drvo, prvenstveno hrast, a ređe cer, brest, jasen i divlja kruška. Pored njega može biti postavljen krst (često kameni), a okolni prostor može biti ograđen.
U našem narodu postoji verovanje, da će onoga ko se usudi da ga poseče ili na drugi način ošteti zadesiti velika nesreća. Na njega se ne sme penjati ili pod njim spavati, plodovi mu se ne smeju kidati niti grane lomiti. Čak ni same od sebe otpale grane se ne smeju sakupljati.
U Indiji, koncept raja je drvo ispunjenja želja. Kad se sedne ispod tog drveta, svaka želja se trenutno ostvaruje. Nema kašnjenja, nema vremenskog razmaka između želje i ostvarivanja željenog.
U Indiji kao drvo želja se smatra drvo banjan ,jer je bog Krišna odmarao na njemu,pa zato se vezuje nit oko njega,uz želju da dobiju dete,sina,a žene žele dug život svoga supruga.
Drvo želja ima zadatak da ispunjava želje, u skladu sa snagom misli,jer kad stojite pod svemogućim drvetom želja,u vašoj molitvi, uvek budite pažljivi da želite dobre stvari.